مخمصه هزار و صد ساله

داشتیم سر این با دوستی بحث می کردیم که جای آیات قرآن عوض شده است یا نه و داشتم برایش می گفتم که پیامبر جای آیات را به ترتیبی که خدا می خواسته است تعیین کرده است و خوب به نظرم  شاید این توهین به قرآن باشد که بگوییم جای آیات عوض شده است و شاید این خود نوعی تحریف باشد، او مثالی زد که به نظرش خیلی بیربط بود از این آیه (آیه اکمال دین) و من برایش گفتم که این آیه را اینگونه می خوانم:

حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةُ وَ الدَّمُ وَ لَحْمُ الْخِنْزیرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَیْرِ اللَّهِ بِهِ وَ الْمُنْخَنِقَةُ وَ الْمَوْقُوذَةُ وَ الْمُتَرَدِّیَةُ وَ النَّطیحَةُ وَ ما أَکَلَ السَّبُعُ إِلاَّ ما ذَکَّیْتُمْ وَ ما ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَ أَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْأَزْلامِ ذلِکُمْ فِسْقٌ الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً فَمَنِ اضْطُرَّ فی‏ مَخْمَصَةٍ غَیْرَ مُتَجانِفٍ لِإِثْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحیمٌ (مائده 3)

بر شما حرام شده است: مردار، و خون، و گوشت خوک، و آنچه به نام غیر خدا کشته شده باشد، و [حیوان حلال گوشتِ‏] خفه شده، و به چوب مرده، و از بلندى افتاده، و به ضربِ شاخ مرده، و آنچه درنده از آن خورده باشد- مگر آنچه را [که زنده دریافته و خود] سر ببرید- و [همچنین‏] آنچه براى بتان سر بریده شده، و [نیز] قسمت کردن شما [چیزى را] به وسیله تیرهاى قرعه این [کارها همه‏] نافرمانى [خدا] ست. امروز کسانى که کافر شده‏اند، از [کارشکنى در] دین شما نومید گردیده‏اند. پس، از ایشان مترسید و از من بترسید. امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را براى شما [به عنوان‏] آیینى برگزیدم. و هر کس دچار گرسنگى شود، بى‏آنکه به گناه متمایل باشد [اگر از آنچه منع شده است بخورد]، بى تردید، خدا آمرزنده مهربان است‏.

خدایا گفتی که مرده و خون و گوشت خوک و بلندی افتاده و چه و چه را بر ما حرام کردی.

گفتی که از دین مردگان و بینش آلوده تغذیه نکنیم. گفتی که در دین و معرفتی که به نام تو رقم نخورده و از افتادگان در هوا و ظن و گمان و احادیث آلوده و ... و چه و چه دیگران استفاده نکنیم.

گفتی که امروز دینمان را کامل کردی و برای آن اولیایی قرار دادی. بندگان مخلصی که در حال اتصال به چشمه تو دیگران را نیز سیراب می کنند و یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ....

و گفتی که اگر در مخمصه به اضطرار افتادیم بر ما حرجی نیست.

و اکنون بنگر که این مخصمه چه به درازا کشیده است و ما در آن از چه و چه که نخوردیم...

در حالی که امیدمان به رحمت و بخشش تو هرگز قطع نگردد...

پانوشت: اطمینان ندارم که این برداشت درست است یا نه ولی بگذار بنویسم به این امید که خدا اگر غلطی در آن هست اصلاحش کند و نقص آن را کامل گرداند.

پانوشت دوم: نمی دانم چه سری است که این سوره با بَهیمَةُ الْأَنْعام‏ شروع می شود. و ناخودآگاه یاد گوسفند قربانی ابراهیم می افتم. نمی دانم چرا پس از آن قربانی گوسفند است که خداوند اسحاق و یعقوب و برکت و نسل امامت را به ابراهیم می بخشد.

/ 3 نظر / 15 بازدید

سلام.نوروزتون مبارک.جالب بود.لذت بردم.با هم دارای اندیشه های مشترکی هستیم.خوشحال می شوم به وب من هم سر بزنید: http://novgooyeh.persianblog.ir/

جعفر

یه زمانی از یکی شنیدم که گفت: عده ای که این قسمت(الیوم اکملت لکم و....) به نفعشان نیست آنرا در وسط این آیه قرار داده اند تا توجهات را به آن کم کنند!!!!!!!!! یادمه خودمم یه بار سر همین باهات بحث کردم.

مسعود علوی

سلام دوست عزیز عیدتون مبارک.سال خوبی رو براتون آرزو می کنم با عذر و بهانه ای به روزم.[گل]