تئوری و عمل

وقتی که دانشجوی سال اول و دوم مهندسی کامپیوتر بودیم و دروس ریاضی و خیلی تئوری را می خواندیم کسی به ما نمی گفت که اینها به چه دردی می خوره و من هم احمقانه چون فکر می کردم که اینها خیلی در کار تخصصی کامپیوترم به درد نمی خوره غیر از چند درس الگوریتم و اینها، اکثر آنها را به شدّتی که قابل تصوّر نیست! دودر کردم ولی وقتی که آمدیم فوق و یک کم کارهای تحقیقاتی را (حداقل تو گرایش ما) بررسی کردم دیدم که هر کار تحقیقاتی درست و حسابی ای حتماً یک پایه ی خیلی قوی ریاضی پشتش داره و اگر کسی بخواد کار تحقیقاتی درست و حسابی ای هم انجام بده حتماً لازمه که ریاضیات قوی ای داشته باشه.
حتی وقتی با یکی از اساتید ریاضی صحبت می کردم به من حق می داد و می گفت که مثلاً معادله گرما (Heat Equation) به چه درد دانشجوی کامپیوتر می خوره و جالب اینجا بود که درست زد تو خال و بزرگترین کاری که تو  موضوع تز من تو پردازش تصویر شده بود از همین معادله گرما استفاده می کرد! که تحولی در آن زمینه داده بود.
شاید غیر از تنبلی و دودری ما یک طرف قضیه هم به اساتید برگرده که حتی خودشان هم خیلی معمولاً ایده ندارند که آنچه می گن به چه دردی ممکنه بخوره ، چه برسه به اینکه به دانشجو هم بخوان ایده بدن که اینها به چه درد می خوره. با اینکه من از ریاضی اصلاً بدم نمی اومد و فقط چون فکر می کردم به درد نمی خوره دودرش کردم.
به نظرم اولین وظیفه ی یک استاد و معلم اینه که به دانشجو و دانش آموز انگیزه بده که آنچه که داره می خونه را برای چی باید بخونه. و خوبه که خودش هم کلّی وقت بذاره برای اینکه بتونه به این سوال به خوبی جواب بده و اگر شد مثالهایی از کاربردهاش هم بیاره.

/ 3 نظر / 16 بازدید
جعفر

ما یه استاد داریم که برای آموزش یه مطلب قبلش کلی موضوع قلمبه سلمبه در مورد کاربردهاش میگه و وقتی که درس رو میده ما با یه دید بالاتری به درس نگاه میکنیم که عالیه

حمیدی

راست گفتی. وقتی یک سری آموزشی درباره‌ی مدیریت را مطالعه می‌کردم از چهار جلد، عنوان یک جلدش بود: Motivation & Teamwork هر چه تجربه‌ی کاری‌ام بیشتر می‌شود به اهمیت آن بیشتر پی می‌برم. عین این مسأله برای آموزگار نیز صادق است. اصولاً یک کارفرمای خوب یک اوستا (استاد) خوب است. و واقعاً ما در کشورمان چه در بخش کار چه در بخش آموزش ضعف داریم.

حمیدی

کاملاً درک می‌کنم چه می‌گویی. این موضوع باعث شده است پایه‌ی ریاضی به خصوص آمار و احتمال بچه‌های کامپیوتر ضعیف باشد و وقتی به تحصیلات تکمیلی به خصوص در خارج از کشور وارد می‌شوند متوجه این عقب‌ماندگی و ضعف می‌شوند.