شناخت آتش

سید بن طاووس در میان علمای شیعه از جهات خاصّی بینظیر است و زهد و تقوا و بزرگواری او پذیرفته شده است. تنها کتابی که کامل از او خوانده‌ام و واقعاً از مصاحبت با نویسنده لذّت بردم و چیزهای زیادی آموختم وصیتنامه سید بن طاووس است که با نام «کشف المحجة یا فانوس‏» به فارسی ترجمه شده است. در این کتاب می بینیم که سید بن طاووس چگونه زندگی و مشی متفاوتی با سایر مردم و حتی علمای شیعه داشته است. در مورد این کتاب و سید بن طاووس نمی خواهم بنویسم، بلکه عبارتی می خواستم از این کتاب نقل قول کنم که در نقد روش فلسفی معتزله در الهیات ذکر شده است:
«مثل شیوخ معتزله و پیمبران- که درود خداى نثارشان باد- مثل مردى است که مى‏خواهد به دیگرى که در خانه خود و همه جا آتش را بارها دیده است و نیازى به آوردن دلیل ندارد، بفهماند که در جهان آتش وجود دارد، و آن مرد بگوید: شناختن آتش نیاز به این دارد که سنگ آتش زنه (سنگ چخماق) که از بیابانهاى مکه به دست مى‏آید فراهم آورند چون از هر سنگى آتش به دست نمى‏آید باید فندک و پنبه آتش گیرانه داشت و درجه وزش هوا ملایم باشد نه تند تا جرقه‏اى که از سنگ آتشزنه بر مى‏جهد در هواى مناسب، در پنبه گیرد. بارى، گوینده باید وسایل بسیار را از مکانهاى دور به دشوارى فراهم آورد و بکار برد تا آن مرد آتش را بشناسد. اما اگر در آغاز کار مى‏گفتند آتش آنست که به چشم دیده‏اى و در همه جا وجود دارد و در سنگ و چوب نهفته است، آن شخص که آتش را دیده و به کمک حسّ شناخته است از تهیّه آلات گوناگون و تحمّل دشواریهاى بسیار بى‏نیاز مى‏گردد.
و هر کس بخواهد امر روشن و آشکارى را بوسیله امرى پوشیده و پنهان تعریف کند و بشناساند، در استدلال طریق شایسته نمى‏سپرد و گمراه‏کننده و راهزن است نه راهبر.»
(ص 30)

بعد به توضیحی نیمه فلسفی و مثالهایی دیگر و بیان دقیقتر مقصود خود می پردازد که نقل آن اگرچه مفید است ولی طولانی می شود...

راستش از قدیم یک همچین مشکلاتی با بسیاری از متون و مشی‌های فلسفی داشتم ولی این عبارت گویاترین عبارتها در بیان مقصود بود...

/ 2 نظر / 16 بازدید
صراط نور

با سلام خدمت شما عزیز علاقه مند به مطالب مذهبی. سایت صراط نور با مطالب و امکانات متنوع و مفید به روز شده است، در صورت تمایل می توانید آدرس وبلاگ خود را برای ما ارسال کنید و لیک سایت ما را در وبلاگ خود قرار دهید تا در نشر معارف شیعی و مهدوی سهیم بوده باشیم.

جشنواره الکترونیکی عید ولایت

گروه وبلاگ نويسان ميراث بلاگر از شما دوست گرامي با توجه به ارتباط مطالب وبلاگ شما با موضوعات مذهبي دعوت مي نمايد،ضمن ارائه لينك يادداشتهاي خود به نشاني http://mirasblogger.ir/ در جشنواره عيد ولايت شركت نموده و از جوايز ارزنده آن بهره مند گرديد.