بعث

یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنْ کُنْتُمْ فی‏ رَیْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَیْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَیِّنَ لَکُمْ وَ نُقِرُّ فِی الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُکُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّکُمْ وَ مِنْکُمْ مَنْ یُتَوَفَّى وَ مِنْکُمْ مَنْ یُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِکَیْلا یَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَیْئا...(ترجمه)

تصویر بزرگتر

...وَ تَرَى الْأَرْضَ هامِدَةً فَإِذا أَنْزَلْنا عَلَیْهَا الْماءَ اهْتَزَّتْ وَ رَبَتْ وَ أَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْجٍ بَهیجٍ (حج5) (ترجمه همان آیه)

تصویر بزرگتر

پانوشت:

1. در تصویر اول کلّ روند آغاز و انجام انسان که زمانی به وجود می آید و بعد مدّتی نابود می شود با الهام از آیه به (سیر و ) آغازدار و انجام‌دار بودن جهان ارتباط پیدا کرده و مقایسه شده است و در تصویر دوم در مورد قسمت دوم آیه است که الهام بعث با دیدن زمین مرده همانند همان جهان پایان‌یافته بیان شده است که چگونه شگفت انگیز می روید و زنده می شود.

2. در قسمت اول آیه این ایده وجود دارد که زنده کردن مردگان شبیه است به جنینی که از گوشت بیروح و مرده در رحم زنده می شود و روح می گیرد همواره در زندگیتان.

3. در آیه نیز این ایده و تمثیل به ذهن می رسد که جهان در این دنیا در دوران جنینی است تا مدّتی معیّن که در قیامت به پایان این دوران می رسد و عالم متولدّ می شود.

۴. در ضمن پیوستگی خاک در اول آیه با خاک (زمین خشکیده) در قسمت دوم جالب است.

/ 4 نظر / 21 بازدید
حسین پارسا

سلام. خیلی مخلصیم.... التماس دعا.... کاشکی من هم جرات تو رو می داشتم و به جای این سه چهار سال علافی پشت کنکور الهیات می اومدم حوزه....

جعفر

[متفکر][سوال]

شبتاب

سلام اون لینک رو مطالعه کردم. خوب بود ولی شبهات بسیاری رو برام به وجود آورد. اگه ممکنه آخرین پست ایشون رو بخونید(اگه نخوندید). از لحاظ اسلامی تا این حد مواظبت لازم است؟ یعنی حد اعتدالش این است؟ مثلا یعنی هر کاری (حتی مواظب آستین بودن یا درست کردن مقنعه ) که باعث شود بقیه یادشان بیفتد شما زن هستید اشکال شرعی دارد و جلب توجه می کند؟ حد اعلایش را ایشان گفتند اما مرز اسلامی اش کجاست؟ پیشاپیش بابت پاسختون متشکرم یا حق

شبتاب

سلام من فقط از این ترسیدم که نکند واقعا باید آن طوری لباس پوشید و فکر این که نمی توانم. به هر حال ممنون که آدرس اون لینک رو دادین. شاید لازمه با ابعاد تازه ای آشنا شد یا ایشون رو آشنا کرد. باید بپرسم. یا حق