انتخاب رشته

 

-         نمی‌دونم چی بخونم برای ارشد، ریاضی بخونم یا علوم کامپیوتر؟ هر دو شو خیلی دوست دارم.

-         به نظرم سوالت سوال خیلی درستی نیست.

-         چطور؟

-         به نظرم به جای اینکه از پایین به بالا تصمیم‌گیری کنی، باید از بالا به پایین تصمیم‌گیری کنی، یا حداقل سمت اصلی نگاهت از آن جهت باشد.

-         بیشتر توضیح بده.

-         ببین دو جور می‌شود تصمیم‌گیری کرد. یکی از بالا به پایین، که تو یک هدف بزرگ یا رسالت در زندگی‌ات داری، از روی آن هدف به ضرورت یک تخصص می‌رسی، و از روی ضرورت یک تخصص به ضرورت انتخاب یک رشته. و در حالت پایین به بالا تو یک رشته را انتخاب می‌کنی و بعد به یک تخصص می‌رسی و نهایتاً و از روی تخصصت تازه شروع می‌کنی، (که اگر شروع کنی) شاید به یک هدف دست و پا کردن. می‌فهمی چی می‌گم؟

-         تقریباً،... مثلاً یک هدف بزرگ یا رسالت مثل چی؟

-         مثلاً یک هدف بزرگ و رسالت می‌تواند این باشد، ایجاد تمدّن اسلامی، بعد به تبع آن می‌روی ببینی که خواندن چه رشته‌ای برای چنین هدفی در اولویّت است...

-         خوب!... یک رسالت دیگر بگو.

-         خوب ممکن است کسی این رسالت را در زندگی‌اش در نظر بگیرد: از بین بردن فقر در جامعه، خوب طبعاً باید اونوقت بری یک رشته‌ای که بتونی حسابی باهش پول در بیاری، یا اصلاً درس را ول کنی و بری شرکت بزنی، درسته؟

-         اینکه می‌گی خیلی سخته؟ یک رسالت، هدف بزرگ؟!...

-         خوب بگذار یک جور ساده‌تر و بهتر بگم. ما نیامدیم توی این زندگی برای تفریح تا هر چی که عشقمون کشید بخونیم و هر مسیری که حال کردیم برویم. درسته علاقه مهمه و بدون آن کار پیش نمی‌رود ولی نباید مبنای کارت را فقط بگذاری علاقه. تو باید ببینی که خدا از تو چه انتظاری دارد. از تو چه چیزی می‌خواد و چه چیزی را برای تو می‌پسندد. شاید خدا بخواهد که یکی یک استاد دانشگاه موفّق و هدایتگر بشود، یا بخواهد که دیگری مدیری متعهّد و با بصیرت باشد، یا بخواهد که کسی یک بزینس‌منِ باتقوا و خیّر باشد، یا کس دیگری یک مادر و مربّی بزرگ برای فرزندانی که تربیت می‌کند یا یکی یک دانشمند و عالم مومن، یا هر کس و شغل ظاهراً کوچک یا بزرگِ مفید و مومنانه و متعهّدانه دیگری در جامعه. پس پیش از اینکه به این فکر کنی که من چه چیزی را دوست دارم به این فکر کن که خدا چه چیزی را برای تو دوست دارد، و به علاقه‌ات هم در این محور نگاه کن، شاید مسیری باشد که از یکی از همین دو رشته بگذرد یا یا شاید هم چیز دیگری یا هیچ‌کدام.

-         امّا چطور می‌توانم بفهمم که خدا چه چیزی را برای من دوست دارد؟

-         اگر واقعاً دنبال این باشی، او به تو نشان خواهد داد. نشنیدی که وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا...

/ 2 نظر / 19 بازدید
جعفر

این مخاطبت زیلس نیست؟!!! عین این بحثرو با من کردی و نتیجش این شد که هنوز دودلم و به هدفم پی نبردم!!!!!!!!!!!!1

جعفر

خودتو نگاه کن: بعد چند سال فهمیدی که هدفی که باید دنبالش می رفتی چی بوده؟ به نظرم معیار هایی که واسه انتخاب هدف میدی خیلی گنگه!! اینم که پرسیدم مخاطبت کیه این بود که میخواستم ازش بپرسم راهنماییت بهش کمک کرده یانه؟؟؟؟(خودت زحمتشو بکش)